Mapy parafii

Poinformuj

Powiadom swoich znajomych

Świeczka oraz reklama

Wejdź na stronę parafii, kliknij zakładkę ŚWIECZKI.


Wycinki prasowe


finanse.wp.pl

colaska.pl czyli ile kosztują nas kościelne sakramenty

colaska.pl czyli ile kosztują nas kościelne sakramenty Ile kosztuje ślub, chrzest czy pogrzeb - w parafiach najczęściej słyszymy "co łaska". Często jednak okazuje się, że są jakieś stawki minimalne. Od niedawna ceny mszy i usług kościelnych można porównywać w Internecie na stronie colaska.pl.
Według danych wpisywanych przez użytkowników strony, ceny odprawienia ślubu w różnych miejscowościach w Polsce wahają się od 50 zł nawet do 2 tys. zł. Za pogrzeb w czterech parafiach w kraju płaci się nawet 4 tys. złotych.

- Chciałem zamówić mszę za zmarłego dziadka. Siostra zakonna powiedziała mi, że mogę dać "co łaska", ale nie mniej niż 20 złotych - mówi mieszkaniec podwarszawskiej wsi. Z kolei pani Elżbieta powiedziała Polskiemu Radiu, że u niej w parafii można dać tyle, ile ktoś uważa i na ile go stać.

Proboszcz archikatedry św. Jana w Warszawie ks. Bogdan Bartołd podkreśla, że za sakrament ślubu czy chrztu dajemy ofiarę, a nie płacimy cenę: - Jesteśmy przyzwyczajenie do cenników - w sklepach, hipermarketach, gdzie kupujemy jakiś towar lub usługę. Ja nie chciałbym być traktowany jako usługodawca. Poza tym, gdy zbieramy ofiary dla potrzebujących - czy wtedy jest cennik? Nie.

Ks. Bartołd dodaje, że bardzo często koszty sakramentu ślubu są związane na przykład z wymaganiami młodych - przybraniem kościoła czy oprawą muzyczną - "niektórzy sobie życzą kwartet muzyczny, wiolonczelę czy skrzypce.
- Często też księża odprawiają mszę zupełnie za darmo - mówi proboszcz archikatedry.

Na stronie cołaska.pl jest obecnie ponad 2 tys. wpisów o kwotach za odprawienie ślubu, chrztu, pogrzebu, za wypominki lub wydanie zaświadczenia.

Źródło: finanse.wp.plTwój wkład
Twoje zdjęcia na portalu? To możliwe, prześlij nam zdjęcie dowolnego kościoła. Zamieścimy je na stronie parafii z informacją kto zdjęcie nadesłał (opcja).

Wystarczy wysłać zdjęcie na adres pomoc@colaska.pl lub skorzystać z formularza na stronie parafii w zakładce "Informacje". Dziękujemy za pomoc