Mapy parafii

Poinformuj

Powiadom swoich znajomych

Świeczka oraz reklama

Wejdź na stronę parafii, kliknij zakładkę ŚWIECZKI.


Wycinki prasowe


tvp.info

Porównywarka znajdzie najtańszą… mszę

Porównywarka znajdzie najtańszą… mszę Ile kosztuje ślub, chrzest czy pogrzeb? W parafiach najczęściej słyszymy „co łaska”. Często jednak okazuje się, że są jakieś stawki minimalne. Od niedawna ceny mszy i usług kościelnych można porównywać w internecie na stronie colaska.pl.
Według danych wpisywanych przez użytkowników strony, ceny odprawienia ślubu w różnych miejscowościach w Polsce wahają się od 50 zł nawet do 2 tys. zł. Za pogrzeb w czterech parafiach w kraju płaci się nawet 4 tys. złotych.

– Chciałem zamówić mszę za zmarłego dziadka. Siostra zakonna powiedziała mi, że mogę dać „co łaska”, ale nie mniej niż 20 złotych – mówi mieszkaniec podwarszawskiej wsi.

Proboszcz archikatedry św. Jana w Warszawie ks. Bogdan Bartołd podkreśla, że za sakrament ślubu, czy chrztu dajemy ofiarę, a nie płacimy. – Jesteśmy przyzwyczajeni do cenników – w sklepach, hipermarketach, gdzie kupujemy jakiś towar lub usługę. Ja nie chciałbym być traktowany jako usługodawca. Poza tym, gdy zbieramy ofiary dla potrzebujących – czy wtedy jest cennik? Nie – mówi proboszcz.

Ks. Bartołd dodaje, że bardzo często koszty sakramentu ślubu są związane na przykład z wymaganiami młodych – przybraniem kościoła, czy oprawą muzyczną. – Niektórzy sobie życzą kwartet muzyczny, wiolonczelę, czy skrzypce. Często też księża odprawiają mszę zupełnie za darmo – mówi proboszcz archikatedry.

Na stronie colaska.pl jest obecnie ponad 2 tys. wpisów o kwotach za odprawienie ślubu, chrztu, pogrzebu, za wypominki lub wydanie zaświadczenia.

Źródło: tvp.infoTwój wkład
Twoje zdjęcia na portalu? To możliwe, prześlij nam zdjęcie dowolnego kościoła. Zamieścimy je na stronie parafii z informacją kto zdjęcie nadesłał (opcja).

Wystarczy wysłać zdjęcie na adres pomoc@colaska.pl lub skorzystać z formularza na stronie parafii w zakładce "Informacje". Dziękujemy za pomoc