Mapy parafii

Poinformuj

Powiadom swoich znajomych

Świeczka oraz reklama

Wejdź na stronę parafii, kliknij zakładkę ŚWIECZKI.


Wycinki prasowe

Strona główna » Prasa o colaska.pl »Gazeta Pomorska


Gazeta Pomorska

Co łaska w regionie, czyli ile dajemy na tacę?

Co łaska w regionie, czyli ile dajemy na tacę? Kościół, do którego należy 10 tys. wiernych, musi przekazywać średnio 60 tys. zł diecezji.

Jak ochrzcić dziecko albo wziąć ślub, to w parafii pw. Chrystusa Króla we Włocławku. Ten kościół uznawany jest za... najtańszy - wynika z rankingu na portalu colaska.pl.

Za słowem "co łaska” idą zazwyczaj konkretne stawki. W niektórych parafiach księża nie biorą np. mniej niż 300 złotych za udzielenie ślubu albo stówki za chrzest.


Przeczytaj także:Wielka świątynia, hotel, spa, baseny - to plany ojca Rydzyka
Ksiądz odmawia wzięcia

Ale... - Są osoby, od których pieniędzy nie przyjmujemy, nawet, jeśli nam chcą je ofiarować - mówi ks. Ryszard Pruczkowski, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała na bydgoskim Szwederowie. - Nie bierzemy ich na przykład od niepracujących par studentów, które zamierzają się pobrać. Nie pobieramy też opłat od rodzin wielodzietnych chcących u nas ochrzcić dziecko i za pogrzeb noworodka.

Przeczytaj także:Kościół chce zmienić pogrzebowe zwyczaje. Może być problem z mszą i pochówkiem jednego dnia

Tyle, że takie parafie należą do nielicznych w regionie. Na portalu www.colaska.pl pojawił się ranking... najdroższych i najtańszych "usług” świadczonych przez kościoły z kraju, w tym i z naszego regionu.
We Włocławku najtaniej

Na 546 parafii w Kujawsko-Pomorskiem, najtańsza jest ta pw. Chrystusa Króla przy ul. Siewnej we Włocławku. Wygrała w kategorii "msza” i "chrzest”. Tu za intencję mszalną wierni płacą średnio 10 złotych. Inne "usługi” też są tańsze niż w większości kościołów. Za udzielenie ślubu tutejsi księża pobierają przeważnie 50 złotych, chrzest - 20. Wydanie zaświadczenia dla świadka na ślubie albo chrzestnego to wydatek 2 złotych. Drogie jednak mają wypominki, bo 25 złotych. We wspomnianej parafii w Bydgoszczy "kosztują” one od 2 do 20 złotych.

Znacznie więcej funduszy wierni zostawiają w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Ogrody w Bydgoszczy. Z rankingu dowiadujemy się, że za ślub dają przeważnie 300 złotych, a za wypominki - 45.

Trzy razy mniej - i to za mszę - płacą rodziny z parafii św. Mikołaja (ul. Kościelna, Grudziądz). Ten kościół, dzięki internautom, uplasował się na trzeciej pozycji wśród "najtańszych mszy”.
Luksusy?

Najtańsze pogrzeby w regionie odprawiane są we włocławskiej parafii Chrystusa Króla (50 złotych) i kościele Miłosierdzia Bożego i Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej w Toruniu, przy ul. Św. Faustyny. Rodzina ofiaruje do 300 złotych.

Niektórzy zastanawiają się, na jakie luksusy pieniądze są wydawane przez kapłanów. - W dużych parafiach księża z samych niedzielnych kolekt podczas wszystkich mszy mogą uzbierać 3 tysiące. Półtora miesiąca pracuję, żeby tyle zarobić - mówi pan Janusz z Bydgoszczy.
Z drugiej strony

Zdaniem księży to wcale nie tak wygląda. - Co roku parafie muszą przekazywać część pieniędzy do diecezji - mówi jeden z księży, chcący zachować anonimowość. - Kwota zależy od liczby parafian, obojętnie, czy praktykują, czy nie. Do mojego kościoła należy około 10 tysięcy wiernych. Rocznie musimy odprowadzać średnio 60 tysięcy złotych. Pieniądze są przekazywane m.in. na misje, szkoły katolickie, seminaria, cele charytatywne, utrzymanie księży-emerytów i ich domów.

Wydatki liczą też księża, którzy budują kościoły. - Na samo otynkowanie zakrystii biura parafialnego zapłaciłem wczoraj 25 tysięcy - dodaje ks. Pruczkowski. - Przy budowie nie możemy liczyć na dotacje.

Źródło: Gazeta Pomorska



Twój wkład
Twoje zdjęcia na portalu? To możliwe, prześlij nam zdjęcie dowolnego kościoła. Zamieścimy je na stronie parafii z informacją kto zdjęcie nadesłał (opcja).

Wystarczy wysłać zdjęcie na adres pomoc@colaska.pl lub skorzystać z formularza na stronie parafii w zakładce "Informacje". Dziękujemy za pomoc